Każda z nas jest inna, inaczej wygląda i ma inne potrzeby w kwestii doboru ubrań. Najczęściej jednak punktem wspólnym różnorodnych wymagań jest to, aby strój, w tym także codzienna lub wyjściowa sukienka, dobrze się układał, był wygodny, miły w dotyku i odpowiednio dopasowany. Ta ostatnia cecha jest w praktyce bardzo indywidualna – nie ma jednego idealnego rozwiązania dla wszystkich typów urody, każdego wzrostu czy sylwetki. Warto więc przed kupnem zastanowić się, czy dany krój zapewni oczekiwany komfort i poczucie pewności. Aby je osiągnąć, wiele pań stara się dopasowywać fasony do budowy ciała. Czy to na pewno dobry sposób na stworzenie stylizacji doskonałej? Zastanawiasz się, jak dobrać sukienkę do figury, aby czuć się swobodnie, modnie i pięknie?
Zapraszamy do lektury krótkiego przewodnika!
Komfort i swoboda przede wszystkim
Piękno nie zna rozmiaru – to znana i często powtarzana maksyma. I nic w tym dziwnego, w końcu fakt, że urok to coś, co pochodzi z wnętrza i zależy przede wszystkim od indywidualnej energii, poczucia własnej wartości i samoakceptacji wydaje się dziś powszechnie znany i oczywisty. Kupowanie odzieży z nastawieniem, że ma ona wyłącznie maskować określone partie ciała, nie jest dobrym punktem wyjścia, bo już na starcie wpędza w kompleksy.
Sugerujemy więc, aby pochodzić do wyborów modowych w idei body positive – jesteśmy inne i tę inność celebrujmy! Zdajemy sobie jednak sprawę, że wielu kobietom dobieranie sukienek do typu sylwetki może pomóc w podejmowaniu decyzji podczas zakupów, a samo noszenie dobrze skrojonych fasonów – dodawać pewności siebie.
Warto jednak zacząć od akceptacji swojego ciała i wybierać stroje tak, aby przede wszystkim podkreślać nimi to, co lubisz u siebie najbardziej!
Jak dobrać sukienkę do określonego typu figury?
Rodzaje sylwetek nazywane bywają bardzo różnie. W tym artykule skupimy się na pięciu najpopularniejszych, czyli figurze jabłka, gruszki, klepsydry, rożka i kolumny. Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę, aby wybrać taki model sukienki, w której poczujesz się najlepiej – pięknie, komfortowo i pewnie. Pamiętaj jednak, że podziały te są dość uproszczone i być może nie odnajdziesz się w żadnej z opisanych kategorii. Nie przejmuj się tym i potraktuj wskazówki jako luźne inspiracje.
Jabłka
Twoja figura może być tak określana, jeśli Twoje ramiona i biodra są podobnej szerokości, masz pełny biust, brzuszek, niewielkie wcięcie w talii oraz smukłe nogi. Jaka sukienka dla figury typu jabłko będzie optymalna? Twoje atuty podkreślą modele kopertowe, te z dekoltem w kształcie litery V oraz szerokie paski umieszczone w okolicach talii – mogą one zbierać na przykład luźne tuniki. Dobrym wyborem będą także sukienki odcinane pod biustem oraz proste, klasyczne modele. Na kreację narzucić możesz rozpinany sweterek, kurtę dżinsową lub ramoneske. Stawiaj na miękkie, lekkie, lejące się materiały.
Gruszki
Mianem gruszek określane są sylwetki z wyraźnie zarysowaną talią, zaokrąglonymi pośladkami, małym lub średnim biustem, szerszymi biodrami i udami oraz wąskimi ramionami. Masz figurę gruszki i zastanawiasz się, jaka sukienka będzie dla Ciebie najlepsza? Idealna sukienka dla pań o szerokich biodrach to taka, która lekko rozszerza się ku dołowi. Może to być model trapezowy, rozkloszowany lub kopertowy. Dobrze poczuć się możesz także w dekoltach w kształcie łódki, rękawach w stylu kimono oraz spódnicach z wysokim stanem.
Klepsydry
Kolejny typ sylwetki nazywany jest klepsydrą ze względu na wąską talię oraz symetryczne ramiona i biodra o podobnej szerokości. Charakterystyczne są także zgrabne łydki, wyraźne uda oraz pełny biust. Proporcje te przez wielu uznawane są za idealne. Jak dobrać sukienkę do figury klepsydry? Jeśli lubisz, możesz stawiać na dopasowane fasony, sukienki wiązane w pasie i podkreślające talię, ołówkowe lub rozkloszowane spódnice, zarówno w długości mini, jak i midi czy maxi.
Rożki
Figura nazywana rożkiem lub odwróconym trójkątem to przeciwieństwo gruszki – ramiona są szersze niż biodra, a talia lekko zaznaczona. Panie o tego typu sylwetce mają zazwyczaj niewielki biust i zgrabne nogi. Zastanawiasz się, na jakie sukienki stawiać przy takiej budowie? Prawdopodobnie dobrze poczujesz się w sukienkach kopertowych, modelach z dekoltem typu V oraz wszystkich fasonach rozszerzanych ku dołowi. Spróbuj zestawiać jasny dół z ciemną górą.
Kolumny
Ostatni typ, którego cechą charakterystyczną jest równa szerokość ramion i bioder oraz słabo zaznaczone wcięcie w talii, nazywany jest kolumną. Zazwyczaj budowie tego typu towarzyszy niewielki biust oraz wąska talia, płaski brzuch i długie nogi. Jeśli Twoje ciało ma podobne proporcje, możesz poczuć się komfortowo i swobodnie w wyrazistych barwach i wzorach. Atrakcyjną opcją będą dopasowane sukienki do kolan oraz te z paskiem lub wiązaniem w talii. Możesz polubić także rozkloszowane spódnice.
Baw się modą, zestawiaj i eksperymentuj
Jeśli w swojej wymarzonej kreacji chcesz czuć się doskonale, nie zapominaj o wybieraniu przewiewnych, naturalnych tkanin, które dobrze się układają i nie podrażniają skóry – sukienka, która delikatnie Cię otula i nosi się jak „druga skóra”, zawsze będzie lepszym wyborem niż ta wpijająca się w ciało i uszyta ze złej jakości materiału. Wybierając sukienkę, która będzie pasowała do Twojej figury, zwracaj także uwagę na kolory – barwy mają niesamowitą moc, a sprawnie połączone pozwolą skomponować stylizację tak, aby przyciągać wzrok do określonych partii ciała.
Na koniec mała rada: nikt nie podpowie Ci trafniej, co powinnaś nosić niż Ty, Twoje ciało i to, jak czujesz się w różnorodnych modelach. Jak najlepiej się o tym przekonać? Eksperymentując z różnymi fasonami! Jesteśmy pewni, że sama dojdziesz do najtrafniejszych wniosków, ponieważ zwykle sprawdza się prosta reguła, mówiąca, że najlepiej wyglądasz w tym, w czym dobrze się czujesz. Komfort i swoboda, jaką dają określone ubrania naprawdę działa cuda i jest widoczna bardziej, niż myślisz. Spójrz na siebie w lustrze w sukience, którą uwielbiasz, a potem, w takiej, za którą nie przepadasz. Jest różnica, prawda? Właśnie dlatego odpowiadając na pytanie, jak dobrać sukienkę do figury, wzrostu czy typu urody, przede wszystkim wsłuchaj się w samą siebie!